Adopcja w UK (12): Twoje prawa i obowiązki

sobota, lipca 30, 2016

To oczywiście nie będzie post o tym, jakie masz prawa i obowiązki po uprawomocnieniu się orzeczenia o adopcji, bo wtedy... masz dokładnie te same prawa i obowiązki jak każdy inny rodzic. Dziś kilka kwestii dotyczących tego okresu, kiedy dziecko już jest z wami, ale wciąż jeszcze nie nosi waszego nazwiska.

CO CI PRZYSŁUGUJE

- Płatny urlop adopcyjny dla głównego opiekuna 

Statutory Adoption Pay & Leave przysługuje jednemu opiekunowi, który przepracował bez przerwy przynajmniej 26 tygodni u danego pracodawcy oraz zarabia minimum £112 tygodniowo.

Pracodawcę należy poinformować przynajmniej 28 dni przed rozpoczęciem urlopu, że wybieracie się na wczasy, zaś w ciągu 7 dni od matchingu poinformować o dokładnej dacie rozpoczęcia tych wczasów.

Po matchingu przysługuje ci również 5 dni wolnego na spotkania z dzieckiem.

Statutory Adoption Leave może trwać do 52 tygodni, natomiast tylko 39 tygodni jest płatnych. Przez pierwszych 6 tygodni otrzymujesz 90% średniej twoich zarobków, przez kolejne 33 tygodnie jest to zawrotna kwota £139.58 tygodniowo (lub 90% twoich zarobków, jeśli te wynosiły MNIEJ niż owe £139.58). Warto wspomnieć, że dopiero w kwietniu zeszłego roku wysokość świadczenia adopcyjnego została zrównana z macierzyńskim.

- Paternity leave, czyli  dwutygodniowy urlop tacierzyński przysługuje drugiemu opiekunowi.

źródło: Statutory Adoption Pay & Leave

- Child Benefit

Child Benefit przysługuje rodzicom opiekującym się dziećmi do lat 16. Aktualnie na najstarsze lub jedyne dziecko w rodzinie jest to kwota £20.70 tygodniowo, na każde kolejne dziecko £13.70.

O Child Benefit można ubiegać się już w dniu, w którym dziecko zamieszka z wami. Aby to zrobić, należy wypełnić formularz CH2 (do pobrania tutaj) i wysłać pod wskazany adres wraz z dołączonym aktem urodzenia dziecka (powinniście dostać kopię od social workera dziecka) lub adoption certificate, jeśli ubiegasz się o zasiłek po zakończeniu procesu sądowego. Można również wysłać formularz z adnotacją, że aktu urodzenia zostanie dołączony asap.

Świadczenie wypłacane jest do 3 miesięcy wstecz.

- Fostering Allowance

Nawet jeśli przed adopcją przez chwilę będziesz pełnił rolę opiekuna zastępczego dziecka, wciąż przysługuje ci Statutory Adoption Pay & Leave na tych samych zasadach co wyżej. Oprócz tego, otrzymasz równiesz zasiłek dla opiekuna zastępczego. Aktualne kwoty tutaj.

- 15 godzin wybranego żłobka tygodniowo dla dziecka, które ukończyło 2 lata

15 godzin odnosi się do tzw. term-time, czyli wtedy, kiedy szkoły pracują. Trzeba więc przygotować się na to, że przerwy semestralne i wakacje nie obowiązują, chyba że przedszkole zgodzi się - tak jak moja Różowa, kiedy rezerwowałam miejsce dla Fruzi na przyszły rok - aby dziecko uczęszczało do placówki przez cały rok (podczas wakacji i przerw również) po 12h tygodniowo.

Można to oczywiście połączyć z dodatkowymi, płatnymi godzinami.

OBOWIĄZKI

- Trzymanie się Transition and Adoption Plan - w tym planu kontaktów z rodziną biologiczną.

Oczywista sprawa. Jeśli coś zostało wspólnie uzgodnione, to po to, aby potem tego przestrzegać. Jednak praktyka często okazuje się inna od teorii i plany mogą ulegać modyfikacji. Ważne, aby nie robić tego na własną rękę. Coś nie działa? Skontaktuj się ze swoim social worker. (Ale bez przesady. To, że nie chodzisz na baby group, choć masz to w planie, nie oznacza, że natychmiast musisz sięgać po telefon.)

- Uczestnictwo we wszystkich zaplanowanych wizytach social workerów, health visitor, a także dotrzymywanie terminów szczepień, kontroli lekarskich itp.

- W przypadku rodzin zastępczych, choćby nawet miało trwać to przez chwilę, jesteś zobowiązany do prowadzenia dziennika opiekuna zastępczego. Przynajmniej tak to działało u nas. Powinno się w nim znaleźć wszystko to, co istotne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka - ile mleka pije (to u bobasów), co je, czy nie pojawiają się uczulenia oraz wszystkie wypadki / upadki, w efekcie których na ciele dziecka pojawiły się zadrapania, rany, siniaki. Jak się łatwo domyślić, to ostatnie najbardziej interesuje social services.

SPRAWY SĄDOWE

- Wniosek o adopcję (application for an adoption order) można składać po 10 tygodniach od zamieszkania z dzieckiem (w przypadku foster to adopt - od popanelowej decyzji ADM o tym, że jesteście perfect match dla waszego potomka). Formularz można pobrać tutaj, ale skontaktujcie się z agencją, zanim zaczniecie go wypełniać, bo z pewnością będzie tam kilka punktów, które należałoby skonsultować.

- Wasza obecność na rozprawach sądowych najczęściej nie jest potrzebna, ale wszelkie wytyczne w tej sprawie dostaniecie w liście z sądu. W zależności od tego, jak bardzo obłożona pracą jest dana placówka, sprawa może zakończyć się błyskawicznie (tzn. w ciągu trzech miesięcy) lub ciągnąć się miesiącami. Nie jest to wyznacznikiem tego, czy nagle pojawiły się jakieś przeszkody, czy nie. Czasem papiery leżą na czyimś biurku całymi tygodniami (nasze, nasze!), czasem nagle okazuje się, że brak jakiegoś papierka (znowu my!), bo ktoś czegoś nie dopatrzył i człowiek dostaje białej gorączki.

Przeszkody mogą oczywiście się pojawić (uaktywniający się nagle po miesiącach nieobecności rodzice biologiczni), ale zwykle o ewentualnych zawirowaniach wiadomo wcześniej, a do tego na tym etapie rodzice adopcyjni najczęściej mogą już spać spokojnie.

- Ale w końcu następuje ten dzień -  Celebration Hearing zwane również Naming Ceremony (o tym, jak to wygląda - tutaj)

Po tej ostatniej, formalnej rozprawie jesteście jedynymi legalnym rodzicami waszej pociechy i macie dokładnie te same prawa i obowiązki jak rodzice biologiczni. Możecie też ubiegać się o wydanie (płatne; niestety nie pamiętam kwoty) pełnej wersji tzw. adoption certificate, które zawiera nowe nazwisko dziecka, wasze dane i jest niezbędne do wyrobienia paszportu. Do wszystkich innych urzedowych / szkolnych spraw będziecie korzystać z odpisu skróconego. Jedną kopię dostaniecie pocztą, o pozostałe (tak jak o pełny odpis) należy zgłosić się do General Register Office (Anglia i Walia) bądź National Records of Scotland i General Register Office Northern Ireland. Czas oczekiwania na dokumenty to około 4 tygodnie w Anglii, jeśli jednak macie zaplanowane wakacje i potrzebny wam adoption certificate do wyrobienia paszportu, warto zadzwonić do w/w urzędów i zwyczajnie poprosić o tryb pilny. Jeśli dobrze pamiętam, trochę więcej to kosztuje, ale nie są to ogromne kwoty.

(...)

Chciałabym opowiedzieć Wam jeszcze o nadawaniu polskiego obywatelstwa, umiejscowieniu aktu urodzenia dziecka w Polsce oraz wyrabianiu PESELu (Joanna, natchnęłaś mnie!), o tym, jak powinno wyglądać smooth transition, o wychowywaniu w wielokulturowości oraz o second time adopters (wygląda na to, że to samo życie dba o to, żebym miała o czym pisać...). Jeśli chcielibyście przeczytać o czymś, co mi umknęło, a co interesuje / dręczy Was w kwestii adopcyjnej, szczególnie jeśli odnosi się to do specyfiki adopcji w UK, piszcie na maila. Daliście mi już wystarczająco dużo dowodów na to, że tam jesteście i czytacie. Motywujecie mnie do dalszego stukania w klawiaturę. Dzięki Wam za to!

You Might Also Like

2 komentarze

  1. ♥ Jesteście rodzicami pełną gębą :) Ciekawe jak Ci pójdzie z oddaniem Fruzi do Chmurki? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że nie będzie tak źle, mała zostaje czasem z Nianią, więc mamy trening. W tym roku jeszcze nie byłyśmy gotowe. Mam nadzieję, że dwuletni Fruziak będzie juz potrafił czerpać z obecności innych dzieci :-)

      Usuń